Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Zakopanie psa w dowolnym, wybranym przez nas miejscu, na przykład we własnym ogródku, jest w Polsce prawnie zabronione i mówi o tym art. 162 §1 Kodeksu wykroczeń. Takie postępowanie grozi wysoką grzywną. Gdzie możemy w takim razie pochować psa, kota lub inne zwierzątko domowe i z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się osoby, które ignorują przepisy prawa?
W przypadku psów czy kotów poddanych eutanazji w ciele jeszcze przez około rok znajduje się spora dawka trucizny - fenobarbitalu, który jest bardzo niebezpieczny zarówno dla innych zwierząt, jak i dla ludzi. Pochówek psa w ziemi jest również zakazany ze względu na przypadki ciężkich, zakaźnych chorób zwierzęcia. Choroby te mogą stanowić zagrożenie jeszcze przez długi czas od śmierci psa. Kremując ciało zwierzaka, zwiększamy więc bezpieczeństwo własne, innych oraz środowiska.
Kremacja to proces spalania zwłok, jednak odbywa się w zupełnie inny sposób niż utylizacja. Do tego celu przeznaczone są specjalne krematoria dla zwierząt. Jest to sposób, który w ostatnim czasie, stał się bardzo popularny wśród właścicieli zwierząt. W wyniku kremacji zwłoki są spalane na popiół. W przeciwieństwie do zakopywania zwłok w ziemi, w wyniku dokonania kremacji nie ma ryzyka rozprzestrzenienia się choroby zakaźnej zwierzęcia lub zatrucia innego osobnika, który miał kontakt ze zwłokami uśpionego psa.
Prochy otrzymane po kremacji są sterylne i można je trzymać w urnie, bądź rozsypać w dowolnym przez właściciela miejscu. Często jest to miejsce, które miało dla człowieka i psa szczególne znaczenie. Prochy zwierzęcia po kremacji, w przeciwieństwie do zakopywania zwłok, można umieścić w wybranym miejscu w ziemi.