Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Alergia to dość częsty problem dotykający nasze pasy. Niestety objawy często są zupełnie inne niż u ludzi i często trudno poznać, że to właśnie na alergię cierpi zwierzak. Jak więc ją rozpoznać i co powoduje alergię dowiecie się w tym artykule.
Alergia jest nieprawidłową reakcją organizmu na niektóre substancje. Wyróżniamy cztery rodzaje alergii:
· alergia kontaktowa czyli AKZS (alergiczne kontaktowe zapalenie skóry) – powstaje przy bezpośrednim kontakcie z alergenem ze środowiska. Tu mogą uczulać przede wszystkim rośliny, trawy, silne środki chemiczne lub pestycydy, guma, cement. Alergię tą mogą wywołać również leki np. nadtlenek benzoilu. Alergia typu kontaktowego będzie się objawiać przede wszystkim wysypką lub pęcherzami oraz świądem. Wystąpią głównie na łapach i brzuchu psa.
· alergia wziewna wywoływana przez alergeny wziewne, środowiskowe. Psy, które mają silnie rozwiniętą alergię wziewną cierpią często na atopię, czyli atopowe zapalenie skóry – AZS. Do najczęściej występujących alergenów zalicza się: kurz domowy, pleśń, pyłki drzew, krzewów i traw oraz roślin. Ma ona często charakter sezonowy (kiedy pylą np. dęby). Przeważnie objawia się do 4 roku życia psa, ale zdarzają się przypadki, że dorosły pies zaczyna mieć problemy w późnym wieku. Najbardziej podatne rasy psów na AZS to: buldożki, owczarki niemieckie, labradory, cocker spaniele i bulteriery. Pies będzie się intensywnie drapał a jego skóra będzie zaczerwieniona.
· alergiczne pchle zapalenie skóry – APZS. Czynnikiem uczulającym jest w tym przypadku jad występujący w ślinie pcheł. Reakcja alergiczna najczęściej objawia się silnym świądem, wysypką oraz widocznym podrażnieniem w miejscu ugryzienia. Na ciele zwierzaka mogą pojawić się miejscowe wyłysienia, zapalenia ropne oraz hiperpigmentacja. Większość zmian występuje na grzbiecie koło ogona, na brzuchu i środkowej części ud.
· alergia pokarmowa – tu może uczulać każdy składnik, ale najczęściej jest to białko. Tłuszcze i węglowodany nie wywołują alergii a jedynie nietolerancje pokarmowe. Alergie pokarmowe są bardzo częste i tu najlepiej sprawdzi się dieta eliminująca konkretne składniki w karmie. Najlepiej przejść na karmy jednoskładnikowe. Niestety w przypadku tej alergii świąd może wystąpić na całym ciele.
By zdiagnozować alergię należy przede wszystkim wykluczyć inne choroby wywołujące świąd i dopiero rozpocząć odpowiednie leczenie. Najczęściej stosuje się antybiotyki, leki przeciwgrzybiczne i antyhistaminowe i sterydy. Czasami stosuje się również odczulanie - to w przypadku atopików. Dodatkowo stosuje się także leczenie zewnętrzne czyli maści, kremy, balsamy i szampony. Pamiętajcie, że najważniejsze jest szybkie działanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeśli Wasz pies zacznie się zbyt intensywnie drapać, nie czekajcie, udajcie się do weterynarza.