Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Jeżeli zauważymy, że nasz kot nie chce jeść, nie powinniśmy tego bagatelizować i zastanowić się nad przyczyną takiego stanu.
Koty z natury są dość wybredne jeśli chodzi o jedzenie. Istnieją produkty, jakich niektóre z nich w ogóle nie zechcą spróbować. Jeśli więc Twój kot słabo je ale nie zauważyłaś u niego utraty wagi, to zapewne jest takim właśnie wymagającym kotem. Natomiast jeśli kociak jadł w miarę przyzwoicie i nagle przestał, warto poszukać podłoża takiego zachowania.
Oto kilka z najczęstszych powodów braku apetytu u kota:
· zaleganie w układzie pokarmowym zwierzęcia pilobezoarów, czyli kul z włosów, dostających się tam podczas kociej pielęgnacji. Najlepiej wcześniej zapobiegać powstaniu takiej sytuacji podając kotu specjalną trawę dla kota lub odkłaczające smakołyki.
· koci katar i gorączka, które powodują osłabienie zmysłów smaku i węchu przez co kot ma zmniejszone łaknienie
· zaburzenia w układzie trawiennym, które mogą powodować problemy z jamą ustną, przełykiem, żołądkiem, wątrobą, trzustką i jelitami
· anemia
· problemy z układem moczowym np. niewydolność nerek, może to być spowodowane spożyciem jakiś środków chemicznych lub roślin toksycznych dla kota
· choroby nowotworowe
· choroby zapalne
· stres spowodowany np. zmianą miejsca pobytu kota
· ból jamy ustnej – problemy z zębami lub dziąsłami
· choroby immunologiczne
· niewłaściwe umieszczenie miski z jedzeniem – zbyt blisko kuwety
· zmiana karmy lub sposobu żywienia – koty często przyzwyczajają się do tego co jedzą i nie lubią zmian
· jeżeli mamy kota, który wychodzi na zewnątrz , być może udaje mu się pozyskać jedzenie poza domem
· ruja – często tracą wtedy apetyt
Jeśli zauważysz, że Twój kot nie je przez cały dzień lub dłużej albo je bardzo nieregularnie, udaj się od razu do weterynarza, gdyż może to spowodować przykre konsekwencje. Do głównych skutków jakie mogą się pojawić gdy kot nie je zaliczamy: anemię, osłabienie mięśni, bakterie mogą przechodzić z jelita do krążenia ogólnego, rany goją się znacznie wolniej, zmniejsza się liczba limfocytów T, następuje osłabienie odporności, wzrasta ryzyko posocznicy i wiele innych. Nie czekaj więc jeśli zauważysz problem z jedzeniem u Swojego kota – udaj się do weterynarza by ustalić przyczynę i szybko temu zaradzić.