Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Koty doskonale potrafią zadbać o swoją higienę, zdażają się jednak sytuacje, kiedy to właściciel powinien kociakowi pomóc. Jakie? Przeczytaj poniższy artykuł.
Koty cechuje wyśmienity słuch. Jest on bardzo dobrze rozwinięty, koty słyszą bowiem trzy razy lepiej od ludzi. Zwłaszcza jeśli chodzi o wyższe częstotliwości, dlatego koty wyłapują popiskiwanie myszy na duże odległości. Pomagają im w tym ruchy kocich uszu: małżowiny uszne kotów potrafią niezależnie od siebie obracać się o prawie 300 stopni, to powoduje, że polujący kot potrafi wyśmienicie zlokalizować swoją ofiarę. Koty same doskonale potrafią zadbać o swoją higienę osobistą, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, kiedy człowiek powinien kotu pomóc np. kiedy w uszach znajduje się brud lub jakiś robak. Jeśli natomiast nie ma takiej potrzeby to nie czyść kocich uszu regularnie, gdyż może to wywołać odwrotny efekt doprowadzając do nadprodukcji woskowiny i sprawić, że uszy kota będą z biegiem czasu coraz brudniejsze.
Patyczki do uszu i domowe środki czyszczące mogą spowodować , że jeszcze pogorszymy sytuację a wtedy brud i bakterie przeniosą się jeszcze głębiej. Wazelina wepchnięta w głąb ucha szybko wysycha co może prowadzić do zapaleń i zaburzeń słuchu.
Najbezpieczniejszą metodą czyszczenia uszu jest namoczenie bezpyłowej bawełnianej chusteczki i delikatne pocieranie małżowiny ucha. Możemy przytrzymać drugą ręką czubek ucha, co ułatwi nam czyszczenie. Czynność tą należy powtórzyć kilkakrotnie, używając za każdym razem świeżej chusteczki. Rób to delikatnie by nie skaleczyć kota lub nie wywołać bólu. Absolutnie nie wprowadzaj do ucha kota ciał obcych żeby dostać się głębiej – tego typu czyszczenie, jeśli jest potrzebne, powinien przeprowadzać wyłącznie lekarz weterynarii.