Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Sikający wszędzie po mieszkaniu kot to ogromny problem dla właścicieli mruczków. Dlaczego kot nie załatwia się do kuwety i jak usunąć zapach kociego moczu w domu? Oto kilka ważnych rad.
Koty to z natury bardzo czyste zwierzęta i nie lubią zostawiać po sobie bałaganu. Jednak jeśli Wasz kot zaczyna sikać i znaczyć mieszkanie w różnych miejscach, to musi być ku temu jakiś powód. Główną przyczyną takiego zachowania u kotów będzie kuweta – może ona być postawiona w złym miejscu, ma zły rozmiar ( jest za wysoka lub za wąska), albo żwirek którego używacie nie jest odpowiedni i przeszkadza kotu. Jeżeli kocur nie jest wykastrowany to często znaczy swój teren, wtedy polecany jest zdecydowanie zabieg kastracji. Załatwianie się poza kuwetą może też być spowodowane względami zdrowotnymi, np. zapaleniem pęcherza. Aby poznać przyczynę takiego zachowania należy troszkę poobserwować kota, by wyeliminować powód załatwiania się poza kuwetą.
Kiedy już poznamy przyczynę znaczenia terenu przez kota i przestanie on sikać gdzie popadnie, fajnie byłoby pozbyć się zapachu moczu, który nasz podopieczny zostawił w domu. Właściciele kotów wiedzą jak bardzo nieprzyjemny jest to zapach i jak trudny do usunięcia. Oto kilka rad jak możemy się go pozbyć z mieszkania:
· soda i ocet – to jeden z najprostszych domowych sposobów na usunięcie nieprzyjemnego zapachu. Wystarczy kilka łyżeczek sody oczyszczonej zmieszać z dużą ilością octu, wytworzoną w ten sposób papkę nanosimy na zabrudzoną powierzchnię i pozostawiamy na kilka minut. Po tym czasie zmywamy mieszankę octem, i przepłukujemy wodą. Zapach kociego moczu powinien zostać zneutralizowany, a zapach octu szybko wywietrzeje.
· woda utleniona - nadtlenek wodoru znany jest z usuwania trudnych plam oraz nieprzyjemnych zapachów, niestety może odbarwiać tkaniny. Na początek dobrze jest zrobić próbę na małym kawałku tkaniny i dopiero użyć wody utlenionej. Najlepiej zastosować roztwór 12-procentowej wody utlenionej z wodą w proporcji 1:10. Po wyschnięciu, należy wyprać tkaninę by pozbyć się zapachu nadtlenku wodoru.
· ocet do pralki – jeśli kot zasika nasze ubranie, najlepiej uprać je w pralce z dodatkiem octu, który pochłonie brzydki zapach.
· płyn do płukania ust – świetnie sobie radzi z neutralizowaniem przykrych zapachów i dodatkowo nie ma przykrego zapachu jak np. ocet. Warto jednak sprawdzić przed zastosowaniem czy nie odbarwi tkaniny.
neutralizatory kociego zapachu – to specjalne preparaty biochemiczne, które nie tylko usuną plamy ale również nieprzyjemny zapach. Dodatkowo po zastosowaniu zostawiają zapach, który odstrasza koty, więc nie powinny się już załatwiać w to samo