Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Psy z włosami zamiast sierści – czy są odpowiednie dla alergików i ile prawdy jest w tym, że psy naprawdę mają włosy zamiast sierści?
Niestety nie do końca prawdą jest, że psy dzielą się na te , które mają sierść i te z włosami. Wszystkie psy (z wyjątkiem tych genetycznie pozbawionych) mają sierść. Szata psa składa się z dwóch warstw: włosa okrywowego oraz podszerstka. Podszerstek znajduje się bezpośrednio przy skórze, pod dłuższym włosem okrywowym. Nie wszystkie psy go mają – te pozbawione podszerstka – określane są właśnie psami bez sierści a z włosami.
Powszechnie znana jest opinia, że psy z włosami będą idealne dla alergików, jednak nie do końca jest to prawda. Kontakt z każdym zwierzęciem może być dla alergika nieprzyjemny i spowodować uczulenie. Czynnikiem uczulającym jest wydzielina z gruczołów, które znaleźć można w psiej skórze. Włosy mogą byś nośnikiem alergenu. Niektóre rasy psów nie linieją lub zrzucają niewielką ilość sierści, co sprawia, że do otoczenia trafia ograniczona ilość alergenów. Im mniej psiej sierści unosi się w powietrzu, tym mniej szkodliwych czynników przedostanie się do organizmu człowieka. Jeśli jesteś więc alergikiem i szukasz psiaka dla siebie, weź pod uwagę strukturę sierści czworonoga. Wiele ras z włosami może mieszkać z alergikiem pod warunkiem, że będzie on pamiętał o odpowiedniej higienie psa, zwłaszcza jeśli chodzi o jego szatę.
Oto lista ras, które mają włosy zamiast sierści i będą najlepszym rozwiązaniem dla uczuleniowców:
1. Pudel - mają one kędzierzawe włosy o wełnistej strukturze, są dość grube i gęste, a przy tym zwijają się w regularne, elastyczne loki. Raz na kilka miesięcy włosy należy podcinać, a oprócz tego trzeba pamiętać o regularnych kąpielach.
2. Yorkshire Terrier – ma długą, prostą sierść, lśniącą i miękką w dotyku. Ze względu na specyficzną strukturę włosa wymaga bardzo troskliwej pielęgnacji i częstych kąpieli, należy go regularnie przycinać i pielęgnować za pomocą specjalnych kosmetyków i szczotek.
3. Maltańczyk - ma białą, gęstą i błyszczącą sierść. Włos jest prosty i przyjemny w dotyku. Włosy maltańczyka wypadają rzadko i w małej ilości. Wymagają codziennego czesania, a co 2–4 miesiące należy je strzyc.
4. Shih-tsu – ma długą i jedwabistą w dotyku sierść, włosy wymagają skracania średnio raz na 2–4 miesiące i regularnego czesania.
5. Bichon Frise - włosy tej rasy rosną na długość, dlatego też wymagają regularnego strzyżenia, oraz codziennego wyczesywania. Włosy delikatnie się kręcą, a jeśli będziemy odpowiednio o nie dbać to bardzo rzadko będą wypadać.
6. Samoyed - mają bardzo gęstą i miłą w dotyku sierść. Pomimo, że mają tendencję do linienia, nadal są polecane dla alergików. Dzieje się tak dlatego że ich naskórek nie łuszczy się tak bardzo, jak u innych ras psów. Musimy jednak pamiętać o regularnym wyczesywaniu psa odpowiednimi szczotkami.
7. Basenji - to pies, który potrafi sam zadbać o swoją higienę gdyż sam wylizuje swoją sierść –podobnie jak kot, dzięki czemu oczyszcza się jego naskórek, a pies nie ma problemów z łupieżem, który przenosi alergen. Jego sierść jest krótka, nie ma podszerstka i dlatego bardzo rzadko ją gubi. Dodatkowo możemy szczotkować psa raz w tygodniu, co pomoże usunąć resztki sierści.
8. Terier Bedlington - to rasa o wyjątkowo gęstej, kręconej i odstającej od skóry szacie, dzięki niej psiak przypomina owieczkę. Pielęgnacja teriera jest dość wymagająca. Zaleca się codzienne pięciominutowe szczotkowanie i cotygodniowe czesanie. Co dwa miesiące należy również przyciąć sierść.
9. Sznaucer – włosy wypadają bardzo rzadko jednak trzeba je często czesać, a raz na 2–4 miesiące należy je przystrzyc.
10. Bokser - mają krótkie, twarde, przylegające do ciała włosy i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.
11. Lhasa Apso - ich sierść jest długa, o różnym umaszczeniu. Konieczne jest systematycznie dbanie o sierść, codzienne szczotkowanie oraz regularne strzyżenie.
12. Bolończyk - psy maja białe i bardzo puszyste włosy. Wymagają regularnego szczotkowania i strzyżenia.