Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Pasożyty stanowią jedno z najpoważniejszych i dość często występujących u psów zagrożeń. Pasożytami nasz pupil może zarazić się nawet podczas zwykłego spaceru. Objawy dość często nie są jednoznaczne. Jak więc chronić nasze zwierzę?
Pasożyty u psa można podzielić na dwie grupy, pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne.
Zacznijmy od pasożytów zewnętrznych. Do tych najbardziej znanych zaliczamy: pchły, wszy, wszoły, kleszcze, komary, świerzbowce i nużeńce. Jeżeli chodzi o wszelkie pasożyty zewnętrzne, to są one dość proste do wykrycia gdyż nasz pies z całą pewnością będzie się intensywnie drapał, często też dochodzi u psów do wyłysienia, nadmiernego złuszczania naskórka czy zaczerwienienia skóry. Na skórze i sierści psa będą również widoczne gołym okiem niektóre z pasożytów np. pchły. W sytuacji gdy podejrzewamy, że nasz pupil ma pasożyty zewnętrzne, należy udać się do weterynarza, który rozpocznie odpowiednie leczenie. Stosuje się w tym celu różnego rodzaju specjalistyczne szampony, spraye oraz tabletki
Sytuacja jest niestety o wiele bardziej skomplikowana gdy mamy do czynienia z pasożytami wewnętrznymi. Są to różnego typu organizmy, które czerpią niezbędne do życia substancje od swojego żywiciela wnikając do organizmu zwierzaka. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje endopasożytów występujących u psów: tasiemce, nicienie i pierwotniaki. Pasożyty te bytują przede wszystkim w jelicie cienkim i innych częściach przewodu pokarmowego, jednak mogą również przedostawać się do krwiobiegu i występować w innych narządach np. w mózgu, wątrobie czy w mięśniach. U niektórych psów, larwy pasożytów przez całe życie pozostają w uśpieniu, nie powodując żadnych szkód, natomiast u innych mogą wywołać wiele złego.
Głównym objawem robaczycy będą nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego, niestety bardzo trudno je wykryć gdyż często pozostają w uśpieniu. Jeśli jednak zauważymy u naszego psa biegunki i wymioty, spadek masy ciała, pogorszenie kondycji sierści, spadek apetytu, niechęć do zabawy i spacerów lub częste saneczkowanie to warto udać się do weterynarza. Tam zostanie pobrana próbka kału psa i przeprowadzone zostaną dodatkowe badania laboratoryjne w celu wykrycia z jakim pasożytem mamy do czynienia.
Ze względu na wysokie ryzyko zakażeń pasożytami u psów zaleca się rutynowe odrobaczenie psów już w 3 tygodniu życia. U psów dorosłych profilaktycznie można odrobaczać psa kilka razy w ciągu roku. Jeśli już dojdzie do zakażenia u psa, to leczenie polega głównie na podawaniu specjalnych środków przeciwpasożytniczych.