Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Sterylizacja i kastracja to zabiegi, które maja na celu przede wszystkim kontrolę płodności zwierzęcia. Wykonuje się je bardzo często i nie należą do zbyt skomplikowanych, a ułatwiają życie zarówno właścicielowi jak i czworonogowi. Wiele osób uważa, że oba zabiegi polegają na tym samym – otóż nie! Jakie są zatem różnice? Oto kilka ważnych kwestii.
Sterylizacja to zabieg polegający na podwiązaniu i przecięciu jajowodów u suczek oraz nasieniowodów u psów. Po zabiegu sterylizacje zwierzę nie może zostać zapłodnione, jednak jego komórki rozrodcze nadal są wytwarzane. Oznacza to w praktyce, że suczka nadal będzie mieć cieczkę a pies będzie odczuwał popęd seksualny – a co za tym idzie może próbować zapłodnić suczkę. Ważną informacją jest to, że sterylizacja nie zmniejsza możliwości zachorowania na nowotwory.
Kastracja jest zabiegiem o wiele bardziej rozległym, polegającym na usunięciu jąder lub jajników. Po zabiegu zwierzę nie wytwarza już komórek rozrodczych. Suczka nie ma cieczki a pies nie może jej zapłodnić. Zabieg zmniejsza także możliwość zachorowania na nowotwory.
Oba zabiegi zaleca się wykonywać po osiągnięciu przez psa pełnoletności – czyli w wieku około 6-12 miesięcy (będzie się to różnić w zależności od rasy). U suczek najlepiej wykonać operację po pierwszej cieczce. Oczywiście można się zdecydować na wykonanie operacji w późniejszym terminie. Dlaczego w ogóle warto wykonać zabieg? Przede wszystkim po to by kontrolować narodziny psów i nie dopuszczać do niechcianej ciąży. Kolejny ważny argument to zdecydowanie poprawia się zachowanie psów, stają się o wiele łagodniejsze. Psy nie czują również potrzeby znaczenia swojego terytorium moczem i rzadziej zapadają na choroby nowotworowe prostaty czy gruczołów mlecznych.
Oba zabiegi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.
Jest to szybki zabieg a zwierzę nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Rekonwalescencja trwa krótko. Większość psów już 2 dnia po zabiegu porusza się, je i pije. Trzeciego dnia można już wyjść na krótki spacer, jednak bez biegania , na smyczy. Po zabiegu zwierzak musi przyjmować przez kilka dni leki a właściciel powinien oczyszczać ranę i obserwować zachowanie czworonoga. Gdyby pojawiły się jakieś niepokojące objawy należy się udać do weterynarzu w celu kontroli.
Pamiętajcie o tym, że sterylizację i kastrację wykonuje się dla dobra naszych suczek i psów.