Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Aby odpowiednio przygotować terrarium na przyjęcie jego mieszkańca musimy zająć się wieloma aspektami – jednym z najważniejszych jest oświetlenie
Jedną z możliwości są tzw. żarówki grzejne, które mogą być głównym źródłem grzania lub jedynie wspomagać je. Zacznijmy od tego, że wyróżniamy cztery kolory światła grzewczego:
· białe i jasno niebieskie – służy do ogrzewania terrarium w dzień
· czerwone i granatowe – służące do ogrzewania w nocy
Ogrzewanie żarówkami będzie idealne np. w przypadku hodowli żółwi, lubią one bowiem zakopywać się w podłożu a więc ogrzewanie typu podłogowego mogłoby doprowadzić do przegrzania zwierzaka a nawet jego śmierci. Na rynku dostępne są różne rodzaje żarówek grzewczych: klasyczne, które emitują dodatkowo promieniowanie UVA, takie które kierują światło i energię cieplną w jednym tylko kierunku - punktowe lustrzanki oraz żarówki nocne emitujące światło i energię cieplną dla zwierząt, które prowadzą nocny tryb życia. Dobierając ogrzewanie musimy pamiętać by dostosować jego moc do potrzeb mieszkańców terrarium a także założyć obudowę, która ochroni zwierzę przed dotknięciem gorącej żarówki.
Inny rodzaj oświetlenia bardzo często stosowany w terrariach to świetlówki – zarówno rurowe jak i wkręcane do opraw żarówkowych. Są one również źródłem promieniowania UVB, które wytwarza w organizmie zwierząt witaminę D, która z kolei zapobiega chorobom kości. Wybór świetlówki o odpowiednim natężeniu promieniowania UVB oraz mocy WAT jest bardzo istotna, ponieważ źle dobrana może mieć negatywny wpływ na mieszkańca terrarium. Jak więc odpowiednio je dobrać? Oto podział:
Każdy rodzaj oświetlenia najlepiej jest instalować wraz z odbłyśnikami i dodatkowymi źródłami promieniowania cieplnego.