Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk 19 września 2023
To nie przypadek, że właśnie 19 września przypada to święto, gdyż 19 września 1979 roku została podpisana międzynarodowa umowa, zwana potocznie Konwencją Berneńską o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk np. łąki, jeziora i torfowiska.
Dzika flora i fauna odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej, która stanowi naturalne dziedzictwo przyrodnicze, estetyczne, naukowe, kulturowe, rekreacyjne oraz gospodarcze. Niestety dla dzikiej przyrody pozostaje coraz mniej miejsca a naturalne siedliska zanikają, głównymi tego przyczynami są:
· rozbudowywanie miast
· osuszanie torfowisk
· karczowanie lasów
· zanieczyszczanie wód
· przekształcanie terenów rolniczych
· masowa turystyka
W pierwszej kolejności giną osobniki, które niestety nie potrafią przystosować się do nowych warunków. Dlatego właśnie to święto jest tak ważne – podejmujemy działania mające na celu propagowanie ochrony cennych gatunków i ich siedlisk. Jedną z form ochrony przyrody stosowaną w Polsce jest wyznaczanie obszarów Natura 2000, której głównym celem jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków i ich siedlisk, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy, a także ochrona różnorodności biologicznej. Obecnie w Polsce sieć Natura 2000 zajmuje prawie 20% powierzchni lądowej Polski. W jej skład wchodzi 864 obszary siedliskowe oraz 145 obszarów ptasich.
W Polsce żyje 38 mln ludzi a jedynie 100 niedźwiedzi, 200 rysi i 850 wilków!Musimy wiedzieć, że wiele gatunków nie przetrwa bez ludzkiej pomocy i włożonego w ich ochronę wysiłku.