Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Międzynarodowy Dzień Małpy 14 grudnia 2023
Dzień ten został ustanowiony już w 2000 roku z inicjatywy studenta sztuk plastycznych z Michigan – Caseya Sorrow, do którego wkrótce dołączyli inni artyści, chcący podkreślić wpływ tych człekokształtnych na rozwój kultury na świecie. Z roku na rok staje się on coraz popularniejszy i zyskuje kolejnych zwolenników. Małpy były obecne chociażby w kinie, ich historie możemy oglądać w takich hitach filmowych jak „Planeta Małp” czy „King Kong”. Cassey Sorrow poświęcił niemal całe życie na propagowanie wiedzy o tych niezwykłych zwierzętach na swoim blogu.
Małpy dzielimy na dwie grupy: te z Nowego Świata – mieszkające w obu Amerykach, oraz ze Starego Świata - zamieszkujące Azję i Afrykę. Małpy bardzo różnią się między sobą wyglądem. Możemy spotkać małe, ważące kilka kilogramów, do olbrzymich ważących nawet ponad 80 kg. Mają różne kolory, od białych poprzez rude a nawet takie z czerwonym kolorem twarzy. Są niezwykle inteligentnymi stworzeniami.
Niestety małpy stają się gatunkiem zagrożonym, z prawie 260 znanych i opisanych gatunków małp właściwych, aż 25 uznaje się za krytycznie zagrożone wyginięciem w ich naturalnym środowisku. Małpy człekokształtne zabijane są przede wszystkim dla mięsa. Zagraża im również kłusownictwo, fragmentacja siedlisk oraz wycinka lasów. W dniu ich święta prowadzone są liczne kampanie, mające na celu propagowanie problemów z jakimi zmagają się małpy w naturalnym środowisku, a które wymagają natychmiastowej reakcji ze strony człowieka, by ochronić zagrożone gatunki małp.