Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Rosyjski Kot Niebieski
Jak sama nazwa wskazuje koty te pochodzą z Rosji, a konkretnie z miasta portowego Archangielsk, skąd dostały się dzięki marynarzom do Anglii. Pierwsze wzmianki o tych kotach w Anglii pojawiły się w 1875 roku i szybko zyskały ogromną popularność. Sama rasa została uznana w 1937 roku. Niestety po II wojnie światowej liczba kotów tej rasy drastycznie spadła. W celu jej ratowania zaczęto ją krzyżować z innymi popularnymi rasami. Obecnie znane są trzy główne linie hodowli rasy, które posiadają różne cechy: typ skandynawski jest mniejszy, ma smuklejszą budowę ciała i ciemniejsze futerko. Typ amerykański jest średniej wielkości, ma jaśniejszą sierść i szeroko rozstawione uszy. Typ brytyjski ma cięższą budowę, a jego znak szczególny to postawione pionowo uszy.
Charakterystyczne cechy: są to koty średniej wielkości o smukłej sylwetce, ich waga wynosi od 3 do około 6 kg. Mają drobną, okrągłą głowę i szeroko rozstawione oczy w kształcie migdałów o żywym kolorze – przeważnie agrestowym lub szmaragdowym. Sierść kota rosyjskiego jest szczególna. Jest ona podwójna, co zapewnia mu doskonałą izolację, jest również bardzo gładka i wyjątkowo miękka w dotyku. Umaszczenie kota rosyjskiego jest szaroniebieskie ze srebrzystym połyskiem. Co ciekawe, niebieskawa jest także skóra kota. Jeśli chodzi o charakter to ot rosyjski jest przylepą, jednak nie przepada za aktywnością fizyczną – idealne do trzymania w mieszkaniu. Szybko uczy się sztuczek. Bardzo przywiązują się do swoich opiekunów dlatego nie powinny być długo same – w takiej sytuacji najlepiej kupić mu towarzysza. Średnia długość życia to 15-18 lat ale są w stanie dożyć nawet 20.
Jak karmić: kot rosyjski to mięsożerca, który nie potrzebuje węglowodanów, za to karma powinna być bogata w białka zwierzęce. Najlepiej sprawdzi się odpowiednio dobrana karma gotowa. Jeśli chcemy zastosować dietę BARF najlepiej najpierw skonsultować się z weterynarzem, który doradzi nam jak odpowiednio ją konstruować by kotu nie zabrakło żadnych składników odżywczych i minerałów. Karmimy mniejszymi porcjami ale częściej i zawsze zostawiamy kotu dostęp do świeżej wody.
Pielęgnacja: kota należy systematycznie wyczesywać – wystarczy raz w tygodniu, najlepiej przy użyciu miękkiej szczotki. Nie wymaga kąpania, koty same zadbają o swoją higienę. Należy regularnie przecierać uszy i okolice oczu kota oraz sprawdzać stan pazurów.
Najczęstsze choroby: przeważnie rasa ta cieszy się dobrym zdrowiem. Są bardzo wytrzymałe i rzadko chorują. Nie mają także problemów i obciążeń genetycznych. Kot idealny!