Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Kot Ragdoll
Ragdoll to rasa wywodząca się z krzyżówki kotów birmańskich, burmańskich i perskich, a powstała w latach 60-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wyhodowała ją Ann Baker. Zarejestrowała ona nazwę „ragdoll” w urzędzie patentowym i bardzo szybko rozpoczęła akcję promocyjną nowo powstałej rasy. Reklama była na tyle skuteczna, że koty stały się bardzo popularne i uzyskały wysokie ceny zakupu. W Europie po raz pierwszy zarejestrowano koty tej rasy w 1983 roku a w Polsce pojawiły się w 2001 roku i są jedną z najpopularniejszych obecnie ras.
Charakterystyczne cechy: ragdolle to jedne z największych kotów domowych. Samce mogą ważyć od 6 do 9 kg, a samice od 4,5 do 7 kg. Ich wysokość w kłębie wynosi od 30 do 40 cm. Mają silne, muskularne ciało, szeroką klatkę piersiową i mocne kończyny. Charakterystyczne są dla nich duże, owalne, niebieskie oczy. Ich futro jest miękkie w dotyku i występują w rożnych odmianach kolorystycznych. Ragdolle są znane z niezwykle spokojnego, zrównoważonego temperamentu. Są często nazywane „psimi kotami” ze względu na swoje przywiązanie do ludzi. Są bardzo towarzyskie i uwielbiają spędzać czas z ludźmi. Są łagodne i cierpliwe. Świetnie dogadują się z innymi zwierzętami i dziećmi. Żyją około 18 lat.
Jak karmić: ragdolle mają tendencję do nadwagi, dlatego ważne jest monitorowanie ich wagi i dostosowanie ilości pokarmu do potrzeb. Warto kontrolować ilość podawanej karmy, zwracając uwagę na kaloryczność i skład. Unikaj przekarmiania kota smakołykami, które prowadzą do przyrostu wagi. Wybieraj zdrowe przekąski, takie jak kawałki suszonego mięsa lub specjalne smakołyki dla kotów. Możemy podawać karmę suchą - powinna zawierać dużą ilość białka (minimum 30%) i niską zawartość węglowodanów. Unikaj karm zawierających dużo zbóż, kukurydzy czy sztucznych dodatków. Możemy wzbogacić posiłki kota o karmę mokrą, która jest bogata w wilgoć, co pomoże w nawodnieniu kota. Ma także większą zawartość białka. Popularna jest również dieta BARF, która polega na podawaniu surowego mięsa, kości i organów. Taka dieta wymaga jednak dokładnego zbilansowania i konsultacji z weterynarzem, aby uniknąć niedoborów składników odżywczych. Dorosłe Ragdolle powinny być karmione 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Nie zapominajmy o stałym dostępie do wody.
Pielęgnacja: Chociaż ragdolle mają długie futro, nie wymaga ono tak częstego czesania jak u innych długowłosych ras. Regularne czesanie raz lub dwa razy w tygodniu powinno wystarczyć, aby utrzymać sierść w dobrym stanie.Sprawdzamy również uszy i przycinamy pazury. Wskazane jest mycie zębów, by uniknąć chorób dziąseł i przyzębia.
Najczęstsze choroby: ragdolle to generalnie zdrowa rasa kotów, ale jak każda inna, mają skłonność do pewnych chorób dziedzicznych i problemów zdrowotnych. Oto najczęstsze choroby, które mogą u nich wystąpić: kardiomiopatia przerostowa - to jedna z najczęstszych chorób serca. Polega na pogrubieniu ścian mięśnia sercowego, co może prowadzić do niewydolności serca. Leczenie obejmuje leki kontrolujące objawy, ale choroba jest niestety nieuleczalna. Policystyczna choroba nerek - to dziedziczna choroba, która powoduje powstawanie torbieli w nerkach. Z czasem torbiele mogą prowadzić do niewydolności nerek. Problemy ze stawami, kamienie moczowe, problemy stomatologiczne i otyłość.