Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Kot Europejski, który przez wiele lat uznawany był za zwykłego dachowca, został oficjalnie uznany za rasę dopiero w 1982 roku. Należy on do najstarszej rasy żyjącej w Polsce zarówno w miastach jak i na wsiach, pojawił się setki lat temu.
Pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiają się już za czasów Imperium Rzymskiego. Koty te pochodzą więc bezpośrednio od starożytnej rzymskiej linii kotów domowych. Jest to rasa naturalna i powstała bez ingerencji człowieka. Do dziś uważana jest za jedną z najczystszych ras kotów na świecie. Obecnie najwięcej kotów tej rasy jest hodowanych w Skandynawii i właśnie tam można spotkać najwięcej tych o „czystej krwi”.
Charakterystyczne cechy: kot osiąga rozmiary od 45 do 50 cm plus ogon około 30 cm, ważą około 3,5 do 4 kg. Żyje od 12 do 16 lat. Ma silną i dobrze zbudowaną sylwetkę z szeroką klatką piersiową. Jego głowa jest duża i lekko wydłużona kości policzkowe są wyraźnie zaznaczone. Uszy są szeroko rozstawione a oczy duże i lekko skośne. Wzorzec dopuszcza praktycznie wszystkie kolory sierści a ich maść może być jednolita lub dwukolorowa. Najbardziej popularne są: marmurkowy, prążkowany i cętkowany. Jeśli chodzi o charakter to kot europejski jest niezależny i lubi chodzić własnymi ścieżkami, lubi pieszczoty ale nie w nadmiarze. Lubi inne koty ale pod warunkiem, że wychowuje się z nimi od małego, nie ma natomiast problemu by żył pod jednym dachem z psem. Lubią się bawić więc powinny mieć zapewnione kocie zabawki.
Jak karmić: ważna jest zbilansowana dieta, trzeba też pilnować by kot nie nabawił się otyłości. Możemy wybrać gotowe karmy dostępne w sklepach lub stosować dietę BARF czyli surowe mięso, podroby oraz warzywa – tu jednak musimy pamiętać o suplementacji kota. Jeśli chodzi o gotowe karmy dobrej jakości to karma mokra z reguły nie zawiera konserwantów, dobrze nawadnia organizm i jest łatwiej trawiona. Sucha karma natomiast jest bardziej kaloryczna – może więc starczyć na dłużej dla naszego kociaka. Jedzenie należy podawać małymi porcjami kilka razy w ciągu dnia, mokrą karmę po wyjęciu z lodówki trzeba troszkę podgrzać. Pamiętajmy też o stałym dostępie do wody
Pielęgnacja: rasa jest bardzo mało wymagająca ze względu na krótką sierść. W przypadku domowego kota wystarczy wyczesywanie raz w tygodniu by pozbyć się martwych włosków, w okresie linienia czeszemy codziennie. Koty mogą mieć problemy z kamieniem nazębnym więc regularnie należy myć ich zęby. Sprawdzajmy też regularnie oczy i uszy oraz obcinajmy pazurki.
Najczęstsze choroby: jest to rasa, która powstała z różnych krzyżówek i nie jest obciążona genetycznie, ogólnie koty tej rasy mogą się poszczycić dobrym zdrowiem. Występują u nich dolegliwości typowe nie tylko dla tej rasy, np.: kardiomiopatia przerostowa, czyli choroba serca, czy hemofilia B - problemy z krzepnięciem krwi.