Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiecznyprzyjaciel@zielen.kielce.pl tel: 721 650 030
Problemy z dziąsłami i zębami u kotów to bardzo powszechny problem i jeden z najczęstszych powodów odwiedzin u weterynarza. Problem ten dotyczy ponad 70% kotów po 3 roku życia. Jakie są przyczyny, objawy i jak leczyć zapalenie? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.
PRZYCZYNY
Najczęstszą przyczyną jest powstający kamień nazębny, który stopniowo oddziela dziąsła od szyjek zębów, a to z kolei powoduje, że do kieszonek zębodołowych mogą wpadać resztki pokarmowe wywołując proces zapalny. Zapalenie mogą także wywołać bakterie znajdujące się w kamieniu nazębnym. Inną przyczyną chorób dziąseł u kotów może być obniżenie odporności, które jest spowodowane występowaniem schorzeń ogólnoustrojowych np. cukrzyca, wirus białaczki kotów – FeLV, FIV, choroba nerek, przewlekły katar. Zła dieta i ogólny brak higieny jamy ustnej mogą z kolei prowadzić do chorób przyzębia, które często przeradzają się w choroby dziąseł.
Jeśli chodzi o koty to popularne jest również młodzieńcze zapalenie dziąseł, które występuje między 6 a 12 miesiącem życia kociaka i ma prawdopodobnie miejsce w momencie zmieniania zębów mlecznych na stałe. Zazwyczaj ustępuje gdy kot ma już wszystkie zęby stałe.
OBJAWY
Do najczęstszych objawów zaliczamy:
· nadmierne ślinienie się
· nieprzyjemny zapach z pyszczka
· zaprzestanie wylizywania sierści
· problemy z jedzeniem, np. kot wybiera jedzenie z miski i nie je wszystkiego
· nadmierne picie wody
· krwawienie w jamie ustnej
· zaczerwienienie dziąseł
· wypadanie zębów
PROFILAKTYKA I LECZENIE
Aby nie dopuścić do zapaleniu dziąseł u kota, należy przede wszystkim dbać o higienę jego jamy ustnej oraz zapewnić mu odpowiednią dietę. Kotom można również szczotkować zęby, stosując specjalne pasty, które zawierają składniki odkażające. Na rynku dostępne są również specjalne chusteczki, którymi należy przecierać zęby kota. Można też podawać specjalne przekąski, które poprawiają higienę jamy ustnej kotów.
Leczenie uzależnione jest od przyczyny, która spowodowała zapalenie. Weterynarz musi przeprowadzić badania a diagnozę postawić może po wywiadzie z opiekunem, sprawdzeniu pyszczka kota i po zrobieniu zdjęcia rentgenowskiego jamy ustnej. Jeśli zapalenie spowoduje kamień nazębny konieczne jest jego usunięcie, czasami trzeba też usunąć niektóre zęby i wyczyścić ropnie na dziąsłach. W przypadku chorób autoimmunologicznych i ogólnoustrojowych terapia musi być zastosowana indywidualnie przez weterynarza.